Skip to content Skip to footer

Ogłoszenia duszpasterskie 24.03.2024

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ         24 marca 2024

 

  1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Podczas wszystkich Mszy Świętych błogosławimy palmy. Na początku Mszy św. o 11.30 wyruszy uroczysta procesja wokół kościoła na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

– Nabożeństwo Gorzkich żali o godz. 16.30.

 

  1. Serdecznie dziękujemy Parafialnemu Kołu Caritas za przygotowanie i rozwiezienie paczek świątecznych dla potrzebujących z naszej parafii. Dzięki otwartości serc naszych Parafian, pomogliśmy 28 rodzinom.
  1. Po konserwacji wróciły do naszego kościoła latarnie procesyjne. Zostały umieszczone przy balustradach w prezbiterium.
  1. Na Placu pw. Świętego Ducha przy ul. Kościuszki zainstalowaliśmy rzeźbę Bożogrobca z okazji 700 – lat od przybycia tego zakonu do Rypina. Bożogrobiec, mimo że siedzi nieruchomo, to kryje w sobie wiele tajemnic, o których chce nam “powiedzieć”. Uniesioną prawą ręką prosi nas, byśmy pomyśleli o Bogu i przypomina o podwójnej naturze Chrystusa: boskiej i ludzkiej. Lewą rękę trzyma na sercu. Przez to chce nam “powiedzieć”, że kocha Boga, który jest jeden, ale w trzech Osobach. Autorką rzeźby jest Małgorzata Hejduk.

– Serdecznie dziękuję p. Jackowi Zielińskiemu, i p. Romanowi Janiszewskiemu za pomoc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do posadowienia rzeźby. Dziękuję serdecznie p. Piotrowi Matyjasikowi za przywiezienie jej aż ze Skoczowa. Dziękuję p. Wojciechowi Goźlińskiemu za pomoc w jej rozładowaniu i instalacji. Dziękuję p. Wojciechowi Romanowskiemu i jego pracownikom za montaż płyty granitowej, kamiennej ławki dla zwiedzających oraz posągu zakonnika.

– O Bożogrobcach możemy dowiedzieć się m.in. z komiksu, który można nabyć w naszym sklepiku.

 

  1. W najbliższy poniedziałek (25 marca) będziemy przeżywali uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ta uroczystość jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły w tenże poniedziałek na Mszy o 17.00 rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę.

Zainteresowani, z balustrady przy ołtarzu bocznym, mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Osoby pragnące podjąć te zobowiązania przyniosą ze sobą świece.

 

  1. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Pośród wielu zajęć znajdźmy czas na Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, na liturgię Krzyża w Wielki Piątek i wieczorną Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę. To są najważniejsze dni w liturgii w ciągu roku!
  1. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek. Tego dnia będziemy przeżywać pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Uroczysta liturgia w naszej świątyni rozpocznie się o 17.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony i organy. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.

– Adoracja Najświętszego Sakramentu po zakończonej liturgii do godz. 24.00.

– W Wielki Czwartek nie sprawujemy Mszy św. o 7.00

 

  1. Wielki Piątek to pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. O 16.30 Droga krzyżowa w kościele. W tym dniu na znak smutku i żałoby nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje nas post ścisły. Liturgię rozpoczniemy o godz. 17.00. Na zakończenie nabożeństwa Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Ofiary składane tego dnia na tacę będą przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

Dziękujemy Kołu Żywego Różańca p. Barbary Jankowskiej z Czyżewa za ofiarę w wysokości 700 zł na budowę Grobu Pańskiego i na kwiaty. Podziękowania składamy też wszystkim osobom, które na tacę lub prywatnie złożyły ofiarę na ten cel.

Dziękuje też p. Andrzejowi Szmycińskiemu Za wykonanie nowego krzyża do Grobu Bożego.

 

  1. Po zakończeniu liturgii wielkopiątkowej, w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Bożym rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego.

– W Wielki Piątek o godz. 21.00 odśpiewamy wszystkie 3 części Gorzkich żali.

– Tego dnia adoracja potrwa do godz. 22.00.

 

  1. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. W tym czasie trwamy przy grobie Pańskim, rozważamy mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekujemy na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii.

Adoracja Pana Jezusa w Grobie – od 8.00 do 20.00.

Święcenie pokarmów – od 8.30 do 15.00 co pół godziny.

Spowiedź w Wielką Sobotę – od 8.00 do 15.00.

 

  1. Sobotnią liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00 Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Na Wigilię Paschalną przynieśmy świece zabezpieczone przed rozlewaniem się wosku. Liturgię dopełni w niedzielny poranek o godz. 6.00 radosna procesja rezurekcyjna.
  1. Rezurekcja w poranek wielkanocny o godz. 6.00. Zapraszamy asystę procesyjną, żeby w uroczystej procesji wokół kościoła ogłosić światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Pamiętajmy o zmianie czasu z zimowego na letni. („śpimy jedną godzinę krócej”)
  1. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte będą odprawiane według porządku niedzielnego. W niedzielę Zmartwychwstania nie ma Mszy św. o 7.00.
  1. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty oraz we wtorek po Świętach kancelaria parafialna będzie nieczynna.
  1. Tydzień po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego czyli w Niedzielę Miłosierdzia Bożego dzieci przynoszą skarbonki z jałmużną wielkopostną na Mszę św. o 11.30. Ich dar dla potrzebujących przyniesiemy wtedy w procesji z darami.
  1.  
  1. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” dodatek, który pomoże dobrze przeżyć Wielki Tydzień. Znajdują się w nim modlitwy i medytacje na poszczególne dni – od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Soboty.

– W Święta sklepik będzie zamknięty. Otwarty natomiast będzie w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę – przed i po nabożeństwach.

 

  1. Dziś swój dzień patronalny przeżywa Marek Piątkiewicz. Naszemu solenizantowi życzymy wielu Łask Bożych na drodze kapłańskiego życia, opieki Matki Najświętszej i świętego Patrona. Szczęść Boże.
  1. Wszystkim, a szczególnie Solenizantom i Jubilatom Wielkiego Tygodnia, życzymy zdrowia, sił i cierpliwości oraz głębokich duchowych przeżyć w te Wielkie Dni.

 

Adoracja Pana Jezusa w Grobie

 

Wielki Piątek

19.00 – 20.00 ul. Mławska, ul. Piaski i Brzozowa

20.00 – 21.00 ul. Kościuszki i Rzeźnicza, ul. 21 stycznia, Nadrzeczna 

21.00 – Gorzkie żale

 

Wielka Sobota

8.00 – 9.00                 Cetki, Borzymin, ul. Toruńska, Sportowa, Orzeszkowej, Plac Sienkiewicza, Wodna

9.00 – 10.00    Czyżewo, ul. Lipnowska, Warszawska, Zacisze

10.00 – 11.00 Rakowo, ul. Spokojna, Wspólna

11.00 – 12.00 Sikory, ul. Kolorowa, Młyńska, Wesoła

12.00 – 13.00 Lasoty, ul. Łączna, Podgórna, Pogodna i Miła

13.00 – 14.00 Głowińsk, ul. Mleczarska, Sikorskiego, Kępa

14.00 – 15.00 Kowalki, ul. Wójtostwo, PCK

15.00 – 16.00 ul. Lisiny, ul. Podmiejska, Osiedle Sportowe

16.00 – 17.00 Dylewo, Dębiany, ul. Zduńska, Garncarska

17.00 – 18.00 ul. Rynek, ks. Czesława Chojeckiego, Gdańska, Kilińskiego

18.00 – 19.00  ul. Nowy Rynek, Słoneczna, Żytnia

19.00 – 20.00 Rusinowo, ul. Jana Pawła II, Piłsudskiego, Spacerowa

 

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.

Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.

Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.

✠ Tadeusz Wojda SAC

Arcybiskup Metropolita Gdański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Gdańsk, 21 marca 2024 roku