NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 24 marca 2024
- Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Podczas wszystkich Mszy Świętych błogosławimy palmy. Na początku Mszy św. o 11.30 wyruszy uroczysta procesja wokół kościoła na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.
– Nabożeństwo Gorzkich żali o godz. 16.30.
- Serdecznie dziękujemy Parafialnemu Kołu Caritas za przygotowanie i rozwiezienie paczek świątecznych dla potrzebujących z naszej parafii. Dzięki otwartości serc naszych Parafian, pomogliśmy 28 rodzinom.
- Po konserwacji wróciły do naszego kościoła latarnie procesyjne. Zostały umieszczone przy balustradach w prezbiterium.
- Na Placu pw. Świętego Ducha przy ul. Kościuszki zainstalowaliśmy rzeźbę Bożogrobca z okazji 700 – lat od przybycia tego zakonu do Rypina. Bożogrobiec, mimo że siedzi nieruchomo, to kryje w sobie wiele tajemnic, o których chce nam “powiedzieć”. Uniesioną prawą ręką prosi nas, byśmy pomyśleli o Bogu i przypomina o podwójnej naturze Chrystusa: boskiej i ludzkiej. Lewą rękę trzyma na sercu. Przez to chce nam “powiedzieć”, że kocha Boga, który jest jeden, ale w trzech Osobach. Autorką rzeźby jest Małgorzata Hejduk.
– Serdecznie dziękuję p. Jackowi Zielińskiemu, i p. Romanowi Janiszewskiemu za pomoc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do posadowienia rzeźby. Dziękuję serdecznie p. Piotrowi Matyjasikowi za przywiezienie jej aż ze Skoczowa. Dziękuję p. Wojciechowi Goźlińskiemu za pomoc w jej rozładowaniu i instalacji. Dziękuję p. Wojciechowi Romanowskiemu i jego pracownikom za montaż płyty granitowej, kamiennej ławki dla zwiedzających oraz posągu zakonnika.
– O Bożogrobcach możemy dowiedzieć się m.in. z komiksu, który można nabyć w naszym sklepiku.
- W najbliższy poniedziałek (25 marca) będziemy przeżywali uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ta uroczystość jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły w tenże poniedziałek na Mszy o 17.00 rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę.
Zainteresowani, z balustrady przy ołtarzu bocznym, mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Osoby pragnące podjąć te zobowiązania przyniosą ze sobą świece.
- W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Pośród wielu zajęć znajdźmy czas na Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, na liturgię Krzyża w Wielki Piątek i wieczorną Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę. To są najważniejsze dni w liturgii w ciągu roku!
- Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek. Tego dnia będziemy przeżywać pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Uroczysta liturgia w naszej świątyni rozpocznie się o 17.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony i organy. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu po zakończonej liturgii do godz. 24.00.
– W Wielki Czwartek nie sprawujemy Mszy św. o 7.00
- Wielki Piątek to pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. O 16.30 Droga krzyżowa w kościele. W tym dniu na znak smutku i żałoby nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje nas post ścisły. Liturgię rozpoczniemy o godz. 17.00. Na zakończenie nabożeństwa Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Ofiary składane tego dnia na tacę będą przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
– Dziękujemy Kołu Żywego Różańca p. Barbary Jankowskiej z Czyżewa za ofiarę w wysokości 700 zł na budowę Grobu Pańskiego i na kwiaty. Podziękowania składamy też wszystkim osobom, które na tacę lub prywatnie złożyły ofiarę na ten cel.
Dziękuje też p. Andrzejowi Szmycińskiemu Za wykonanie nowego krzyża do Grobu Bożego.
- Po zakończeniu liturgii wielkopiątkowej, w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Bożym rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego.
– W Wielki Piątek o godz. 21.00 odśpiewamy wszystkie 3 części Gorzkich żali.
– Tego dnia adoracja potrwa do godz. 22.00.
- Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. W tym czasie trwamy przy grobie Pańskim, rozważamy mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekujemy na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii.
Adoracja Pana Jezusa w Grobie – od 8.00 do 20.00.
Święcenie pokarmów – od 8.30 do 15.00 co pół godziny.
Spowiedź w Wielką Sobotę – od 8.00 do 15.00.
- Sobotnią liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00 Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Na Wigilię Paschalną przynieśmy świece zabezpieczone przed rozlewaniem się wosku. Liturgię dopełni w niedzielny poranek o godz. 6.00 radosna procesja rezurekcyjna.
- Rezurekcja w poranek wielkanocny o godz. 6.00. Zapraszamy asystę procesyjną, żeby w uroczystej procesji wokół kościoła ogłosić światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Pamiętajmy o zmianie czasu z zimowego na letni. („śpimy jedną godzinę krócej”)
- W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte będą odprawiane według porządku niedzielnego. W niedzielę Zmartwychwstania nie ma Mszy św. o 7.00.
- Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty oraz we wtorek po Świętach kancelaria parafialna będzie nieczynna.
- Tydzień po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego czyli w Niedzielę Miłosierdzia Bożego dzieci przynoszą skarbonki z jałmużną wielkopostną na Mszę św. o 11.30. Ich dar dla potrzebujących przyniesiemy wtedy w procesji z darami.
- Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” dodatek, który pomoże dobrze przeżyć Wielki Tydzień. Znajdują się w nim modlitwy i medytacje na poszczególne dni – od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Soboty.
– W Święta sklepik będzie zamknięty. Otwarty natomiast będzie w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę – przed i po nabożeństwach.
- Dziś swój dzień patronalny przeżywa Marek Piątkiewicz. Naszemu solenizantowi życzymy wielu Łask Bożych na drodze kapłańskiego życia, opieki Matki Najświętszej i świętego Patrona. Szczęść Boże.
- Wszystkim, a szczególnie Solenizantom i Jubilatom Wielkiego Tygodnia, życzymy zdrowia, sił i cierpliwości oraz głębokich duchowych przeżyć w te Wielkie Dni.
Adoracja Pana Jezusa w Grobie
Wielki Piątek
19.00 – 20.00 ul. Mławska, ul. Piaski i Brzozowa
20.00 – 21.00 ul. Kościuszki i Rzeźnicza, ul. 21 stycznia, Nadrzeczna
21.00 – Gorzkie żale
Wielka Sobota
8.00 – 9.00 Cetki, Borzymin, ul. Toruńska, Sportowa, Orzeszkowej, Plac Sienkiewicza, Wodna
9.00 – 10.00 Czyżewo, ul. Lipnowska, Warszawska, Zacisze
10.00 – 11.00 Rakowo, ul. Spokojna, Wspólna
11.00 – 12.00 Sikory, ul. Kolorowa, Młyńska, Wesoła
12.00 – 13.00 Lasoty, ul. Łączna, Podgórna, Pogodna i Miła
13.00 – 14.00 Głowińsk, ul. Mleczarska, Sikorskiego, Kępa
14.00 – 15.00 Kowalki, ul. Wójtostwo, PCK
15.00 – 16.00 ul. Lisiny, ul. Podmiejska, Osiedle Sportowe
16.00 – 17.00 Dylewo, Dębiany, ul. Zduńska, Garncarska
17.00 – 18.00 ul. Rynek, ks. Czesława Chojeckiego, Gdańska, Kilińskiego
18.00 – 19.00 ul. Nowy Rynek, Słoneczna, Żytnia
19.00 – 20.00 Rusinowo, ul. Jana Pawła II, Piłsudskiego, Spacerowa
KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA
W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).
Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.
Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.
Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.
✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Gdańsk, 21 marca 2024 roku